מי אנחנו?

מיזם חברתי הפועל משנת 2018 לצורך הפגת הבדידות וכחלק מיצירת רלוונטיות של האזרחים הוותיקים בקהילה – תוך קידום יחסים בין-דוריים, הנצחה היסטורית ותרבותית ועל ידי שימוש באוכל כ”כגורם מחבר” בין קהילות.

כיום אנחנו פועלים כעסק חברתי, אשר יוצר ומפעיל תוכניות שונות להפגת בדידות באמצעות חוויות בישול משותף עם אזרחים ותיקים וקהילות שונות- כחלק משירות שניתן לגופים, חברות וארגונים שונים – וכחלק יצירת שיתוף פעולה בין העולם החברתי לעולם המסחרי לצורך הפעלת התוכניות השונות.

כמו כן אנחנו מסייעים ביצירת חיבורים ויצירת יחסים בין מתנדבים מהקהילה, אזרחים ותיקים וגופי רווחה שונים.

בין כל הפעילויות השונות שלנו – אנחנו פועלים ליצירת מאגר לאומי תרבותי והיסטורי של כלל המתכונים וסיפורי הילדות סביב כל מנה ומנה,  כחלק ממאמץ לאומי לשימור ידע על ידי יצירת יחסים בקהילה והעצמת האזרחים הוותיקים בארץ.

ערכי הליבה שלנו מבוססים על:

1. יצירת יחסים אישיים בין דוריים תוך הפגת הבדידות ועידוד תחושת רלוונטיות בקהילה

2. יצירת חווית אישיות מעצימות על ידי בישול משותף

3. תמיכה מתוך הקהילה וחיבור בין העולם העסקי לעולם החברתי

4. לדאוג להורים ולסבים שלנו

5. ללמוד מהמבוגרים – כל הידע, החוכמה והניסיון נמצאים אצלם

6. תיעוד והנצחת זיכרונות, סיפורים אישיים ומתכונים

איך הכל התחיל?

בחודש מרץ 2018 אבא של ירון, שמשון, הובהל לחדר מיון עם כשל כלייתי וסיבוכים נוספים כתוצאה מכך (כיום מטופל דיאליזה).

במהלך אשפוזו, ניגש אחד הרופאים הבכירים  לירון, שלא זז ממיטתו : ” אם אתה רוצה שאבא שלך יצא מפה על הרגליים, תדאג שהוא יתחיל לאכול”

ירון פנה לאביו ואמר לו:” זה מה שהרופא אמר- מה תרצה לאכול?”
אביו ענה לו:  ” בית חולים- אני לא אכול פה כלום והסתובב בכעס”.
עברו 2 דקות, ושמשון מסתובב אליו חזרה  ואומר ” בוא נראה אותך מביא לי “צ’וצ’לך” של אימא – את זה אני מוכן לאכול”..
כמובן זה היה נשמע לא הגיוני באותו הרגע – בית חולים, מקום ציבורי, שבוע לפני פסח, להביא אוכל מבית לא דתי- אין סיכוי שזה יקרה

יום למחרת, יצאו בני משפחה במבצע ” ליל סדר בבית החולים” כדי להעניק לשמשון תחושת בית ולאפשר לו ליהנות מאותם מאכלים בייתים שרצה. תחת אישורו של רב בית החולים כפיקוח נפש – הגיע ליל הסדר, המשפחה עם הסירים, ההגדות, חולצה לבנה מגוהצת לשמשון, צוות רפואי ועוד משפחה שהצטרפו מסביב לשולחן – ושמשון מנהל את הסדר כאילו כלום לא קרה, אומר את ברכת “שהחיינו” ופורץ בבכי.

באותו הרגע הבין לראשונה ירון את המשמעויות הנוספות שגלומות בחוויה שחוו באותו הערב. התובנה שלאוכל ילדות, לחווית הסעודה המשותפת והאפשרות של אותו אדם אהוב, שנמצא ברגעי משבר, בדידות ותסכל,  לשתף סיפור ילדות הקשור באותה מנה – יש אפקט מחייה ומעצים ומקרב!  

משם יצא לדרך, רתם את חבריו לרעיון – ושבוע אח”כ  כבר יצא לאוויר קמפיין גיוס המונים ראשון ( שצלח!!) שעימו הגיעה חשיפה תקשורתית שהניעה הרבה מתנדבים מהקהילה  שחברו יחד למען עשיית הבדל עם האוכלוסייה הזו.

 

החזון שלנו

הפחתת הבדידות בגיל השלישי

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

יצירת קירבה וחיבור בין דורי

יצירת קרבה וחיבורים בין-דוריים בין קשישים לבין מתנדבים חובבי בישול מהקהילה. ההשתתפות בפעילות מאפשרת ליצור גשר תרבותי, אנושי וייחודי, המתבסס על מבנה לוגי מוסדר ותחום בזמן, תחת התמקדות בבישול משותף ותיעוד המתכונים וסיפורי הילדות של המשתתפים המבוגרים שלנו סביב כל מנה.

עידוד תחושת רלוונטיות בקהילה

אנחנו מאמינים ורואים כי השתתפות של הקשישים בתוכנית ובמחזורי הבישול שלנו, מהווה ההזדמנות ייחודית עבורם, לארח בביתם ושוב לאכול בחיק אנשים, לטעום ממטעמי הילדות ולהריח בביתם ריחות בישול מעוררי זיכרון, לשתף את סיפורים האישי ואת הידע והניסיון שצברו לאורך השנים, תוך הסתכלות על חוויות וזיכרונות ילדות מנחמים ומעצימים. כל אלו יחד, מייצרים , כחלק משורש ומהות הפעילות שלנו, הזדמנות ייחודית ובעלת ערך ליצור ולעורר תחושת חדשה של רלוונטית בקהילה – שלזו אפקט מחייה, משקם וטיפולי.

שימור והנצחת הידע התרבותי וההיסטורי
אם הגעתם עד לכאן, כנראה שעיניינו אתכם 🙂

לפני שאתם סוגרים...

ספר המתכונים שלנו יצא לאור

600x600 2

את כל המתכונים והסיפורים האישיים שמאחוריהם קיבצנו לספר אחד

* כל ההכנסות יועברו למיזם וירוממו את רוחם של הקשישים

מעוניינים בשיתוף פעולה
לפרטים והרשמה
מעוניינים לתרום

התרומה שלכם חשובה לנו!

בזכות התרומה שלכם נוכל לממן סלי מזון לקשישים, להפיק
ערב סיום מרגש לקשישים ולמתנדבים יחדיו בליווי מזכרת שמחממת את הלב.

בחרו את השווי אותו אתם מעוניינים לתרום:

coffee 1

6 ש”ח

breakfast 1

42 ש”ח

soup 1

74 ש”ח

romantic-dinner 1 (1)

128 ש”ח

סכום אחר